STAFF

Mechanic/Welders
Namesort icon Title Phone
Albert Toniak Goodnews Bay Mechanic/Welder (907) 967-8334
Andruska Carl Newtok Mechanic/Welder (907) 237-2310
David Ayagalria Napakiak Mechanic/Welder (907) 589-2302
Edward Enoch Tuntutuliak Mechanic/Welder (907) 256-2200
Eric Dock Kipnuk Mechanic/Welder (907) 896-8082
George Smith M/W Regional Manager (907) 558-5523
Herman Beaver Kwigillingok Mechanic/Welder (907) 588-8253
Isadore Anthony Nightmute Mechanic/Welder (907) 647-6254
Jacob Rivers Scammon Bay Mechanic/Welder (907) 558-5523
Jimmy Inakak Tununak Mechanic/Welder (907) 652-6253
Jimmy Larsen Chefornak Mechanic/Welder (907) 867-8301
Joe Joseph Jr. Kongiganak Mechanic/Welder (907) 557-5302
Norman Pingayak Chevak Mechanic/Welder (907) 858-7564
Patrick Andrew M/W Regional Manager (907) 896-5082
Paul Joe Jr. Hooper Bay Mechanic/Welder (907) 758-4148
Shawn Alexie Eek Part-Time Mechanic/Welder (907) 536-5301
Theodore Brown M/W Regional Manager (907) 536-5303
Thomas Brown Quinhagak Part-Time Mechanic/Welder (907) 556-8550
Thomas Julius Toksook Bay Mechanic/Welder (907) 427-7209
Travis Shavings Mekoryuk Part-Time Mechanic/Welder (907) 827-8039
Willie Egoak Napaskiak Mechanic/Welder (907) 737-7014
Anchorage
Namesort icon Title Phone
Alex McCoskey Bering Sea Accounting Manager (907) 644-6543
Angie Pinsonneault Director of Business Development (907) 278-5151
Ariel Castillo Financial Accounting Manager (907) 644-6533
Arthur Severance Corporate Counsel (907) 644-6551
Ashley Webb HR Specialist Vessels Ops (907) 644-6510
Bob Marquez M/W Service Coordinator (907) 644-6550
Carolyn George Purchasing Assistant (907) 644-6544
Cathleen Jimmie Purchasing Assistant (907) 644-6503
Chad Shavings Facility Maintenance (907) 644-6574
Daniel Mainor Human Resources Manager (907) 644-6545
Danielle Zeedar Fisheries and Logistics Supervisor (907) 644-6546
Desiree Kamuyu Cost Accounting Manager (907) 644-6520
Desiree Welcome AP Lead (907) 644-6536
Eric Deakin IT Manager (907) 644-6548
Fariba Strandberg Controller (907) 644-6553
Florence Kargi Program Coordinator (907) 644-6530
Floretta Nanalook HR Specialist Land Operations (907) 644-6575
Gayla O'Brien AR Specialist (907) 644-6504
Georgianna Wheeler Payroll Supervisor (907) 644-6532
Gretchen Williams Community Benefits Associate (907) 644-6521
Gwendolyn Andrew HR Assistant (907) 644-6513
John Saam Network Engineer (206) 436-0604
Kimberly Slifer Human Resources Supervisor (907) 644-6538
Lang Van Dommelen Community Information Coordinator (907) 644-6563
Leah Middleton Purchasing Assistant (907) 644-6542
Ledwina Beaver Payroll Lead (907) 644-6570
Lenore Beaver Executive Coordinator (907) 644-6555
Lex Sargento Purchasing Manager (907) 644-6514
Lina Dupont Senior Accountant (907) 644-6558
Lisa Guiel Senior Cost Accounting Speciliast (907) 644-6522
Mandy Ramsay Financial Analyst (907) 644-6569
Mariia Teresshchenko Senior GL Specialist (907) 644-6531
Marione Evan Program Assistant (907) 644-6527
Marlene Minnette Program Specialist (907) 644-6537
Meloni Morris HRIS Administrator (907) 644-6518
Morgen Crow Executive Director (907) 278-5151
Nathaniel Betz Community Benefits Manager (907) 644-6517
Nick Souza Deputy Director (907) 644-6535
Nicole Fredrick Procurement & Logistics Manager (907) 644-6505
Paul Parka Senior AP Lead (907) 644-6511
Peter Speaks Network Administrator (907) 644-6528
Rachel Ayaprun Program Assistant (907) 644-6526
Roxann Paul AP Specialist (907) 644-6507
Roxanne Medellin In-Region Accounting Supervisor (907) 644-6529
Sophie Gentz Payroll Specialist (907) 644-6534
Sunhee Hwang AP Speicialist (907) 644-6577
Theresa Kiokun Senior AP Specialist (907) 644-6566
Timothy Sherman Fisheries Coordinator (907) 644-6509
Community Service Representatives
Namesort icon Title Phone
Anastasia Evan Tununak P/T Community Service Representative (907) 652-6250
Annemarie Matthias Nightmute Community Service Representative (907) 647-6252
Aurie Hooper Tununak Community Service Representative (907) 652-6253
Beatrice Olrun-Kiokun Programs Operations Coordinator (907) 827-8138
Brenda Erik Chefornak Community Service Representative (907) 867-8033
Candida Andrew Kwigillingok P/T Community Service Representative (907) 588-8250
Carmen Chagluak Chefornak P/T Community Service Representative (907) 867-8303
Caryn Dull Napakiak Community Service Representative (907) 589-2300
Charlene Lupie Goodnews Bay Community Service Representative (907) 967-2033
Charlotte Nayagak Chevak P/T Community Service Representative (907) 858-7566
Cheryl Smart Hooper Bay Community Service Representative (907) 758-4330
Clifford Paniyak Chevak Community Service Representative (907) 858-7566
Cynthia Beebe Quinhagak P/T Community Service Representative (907) 556-8301
Darlene Enoch Tuntutuliak P/T Community Service Representative (907) 256-2200
Dayna Nash Chevak Community Service Representative (907) 858-7566
Deloras Lozano Community Service Manager (907) 557-5300
Elizabeth Otto Kongiganak Community Service Representative (907) 557-5300
Elsie Jimmy Eek Community Service Representative (907) 536-5301
Henry Friday Toksook Bay Community Service Representative (907) 427-7300
Janet Erik Communications Specialist (907) 867-8303
Jonathan Lewis Community Service Manager (907) 867-8303
Jordan George Newtok P/T Community Service Representative (907) 237-2310
Josephine Uttereyuk Scammon Bay Community Service Representative (907) 558-5300
Kiera Mesak Kipnuk Community Service Representative (907) 896-5080
Lavinna Wilson Hooper Bay Community Service Representative (907) 758-4330
Leanne Larson Napaskiak P/T Community Service Representative (907) 737-7016
Liana Pingayak Community Service Manager (907) 858-7566
Louise Paul Kipnuk Community Service Representative (907) 896-5080
Lucy Beebe Eek P/TCommunity Service Representative (907) 536-5301
Marianne Williams Mekoryuk Community Service Representative (907) 827-8138
Marita Stevens Oscarville Community Service Representative (907) 737-7099
Marjorie Post Tununak P/T Community Service Representative (907) 652-6250
Mary Hill Quinhagak Community Service Representative (907) 556-8301
Michelle Kaganak Scammon Bay P/T Community Service Representative (907) 558-5300
Priscilla Jimmie Scammon Bay Community Service Representative (907) 558-5300
Rachael Nelson Napakiak P/T Community Service Representative (907) 589-2300
Robert Enoch Tuntutuliak Community Service Representative (907) 256-2200
Sam Chanar Toksook Bay Community Service Representative (907) 427-7209
Tiffany Daniel Kwigillingok Community Service Representative (907) 588-8250
VACANT Newtok Community Service Representative (907) 237-2310
VACANT Napaskiak Community Service Representative (907) 737-7016
Xavier Tulik Community Service Manager (907) 427-7300
Coastal Alaska Premier Seafoods
Namesort icon Title Phone
Gregory Mohs Safety Manager (206) 436-0604
Lestine Hof Office Assistant (206) 436-0604
Lorena Rosenberger Logistics Manager (206) 436-0604
Michael Weems Warehouse/Purchasing Clerk (206) 436-0604
Mike Coleman General Manager (206) 436-0604
Scott Irwin Port Engineer (206) 436-0304
Sergey Adzhigirey Purchasing Agent (206) 436-0604
Tatyanna Drakulovic Human Resources Supervisor (206) 436-0604