STAFF

Community Service Representatives
Name Title Phone
Jonathan Lewis Community Service Manager (907) 867-8303
Liana Pingayak Community Service Manager (907) 858-7566
Deloras Lozano Community Service Manager (907) 557-5300
Xavier Tulik Community Service Manager (907) 427-7300
Beatrice Olrun-Kiokun Programs Operations Coordinator (907) 827-8138
Janet Erik Communications Specialist (907) 867-8303
Brenda Erik Chefornak Community Service Representative (907) 867-8033
Clifford Paniyak Chevak Community Service Representative (907) 858-7566
Dayna Nash Chevak Community Service Representative (907) 858-7566
Elsie Jimmy Eek Community Service Representative (907) 536-5301
Charlene Lupie Goodnews Bay Community Service Representative (907) 967-2033
Cheryl Smart Hooper Bay Community Service Representative (907) 758-4330
Lavinna Wilson Hooper Bay Community Service Representative (907) 758-4330
Louise Paul Kipnuk Community Service Representative (907) 896-5080
Kiera Mesak Kipnuk Community Service Representative (907) 896-5080
Elizabeth Otto Kongiganak Community Service Representative (907) 557-5300
Tiffany Daniel Kwigillingok Community Service Representative (907) 588-8250
Marianne Williams Mekoryuk Community Service Representative (907) 827-8138
Caryn Dull Napakiak Community Service Representative (907) 589-2300
Nicholai Joekay Napaskiak Community Service Representative (907) 737-7016
VACANT Newtok Community Service Representative (907) 237-2310
Annemarie Matthias Nightmute Community Service Representative (907) 647-6252
Marita Stevens Oscarville Community Service Representative (907) 737-7099
Mary Hill Quinhagak Community Service Representative (907) 556-8301
Alexie Galila Quinhagak Community Service Representative (907) 556-8301
Priscilla Jimmie Scammon Bay Community Service Representative (907) 558-5300
Josephine Uttereyuk Scammon Bay Community Service Representative (907) 558-5300
Henry Friday Toksook Bay Community Service Representative (907) 427-7300
Robert Enoch Tuntutuliak Community Service Representative (907) 256-2200
Aurie Hooper Tununak Community Service Representative (907) 652-6253
Carmen Chagluak Chefornak P/T Community Service Representative (907) 867-8303
Charlotte Nayagak Chevak P/T Community Service Representative (907) 858-7566
Lucy Beebe Eek P/TCommunity Service Representative (907) 536-5301
Wayne Schouten Goodnews Bay P/T Community Service Representative (907) 967-8338
MaryRay Smith Hooper Bay P/T Community Service Representative (907) 758-4143
Candida Andrew Kwigillingok P/T Community Service Representative (907) 588-8250
Leanne Larson Napaskiak P/T Community Service Representative (907) 737-7016
Rachael Nelson Napakiak P/T Community Service Representative (907) 589-2300
Jordan George Newtok P/T Community Service Representative (907) 237-2310
Michelle Kaganak Scammon Bay P/T Community Service Representative (907) 558-5300
Darlene Enoch Tuntutuliak P/T Community Service Representative (907) 256-2200
Anastasia Evan Tununak P/T Community Service Representative (907) 652-6250
Marjorie Post Tununak P/T Community Service Representative (907) 652-6250
Mechanic/Welders
Name Title Phone
George Smith M/W Regional Manager (907) 558-5523
Theodore Brown M/W Regional Manager (907) 536-5303
Patrick Andrew M/W Regional Manager (907) 896-5082
Jimmy Larsen Chefornak Mechanic/Welder (907) 867-8301
Norman Pingayak Chevak Mechanic/Welder (907) 858-7564
Shawn Alexie Eek Part-Time Mechanic/Welder (907) 536-5301
Albert Toniak Goodnews Bay Mechanic/Welder (907) 967-8334
Paul Joe Jr. Hooper Bay Mechanic/Welder (907) 758-4148
Eric Dock Kipnuk Mechanic/Welder (907) 896-8082
Joe Joseph Jr. Kongiganak Mechanic/Welder (907) 557-5302
Herman Beaver Kwigillingok Mechanic/Welder (907) 588-8253
Travis Shavings Mekoryuk Part-Time Mechanic/Welder (907) 827-8039
David Ayagalria Napakiak Mechanic/Welder (907) 589-2302
Willie Egoak Napaskiak Mechanic/Welder (907) 737-7014
Andruska Carl Newtok Mechanic/Welder (907) 237-2310
Isadore Anthony Nightmute Mechanic/Welder (907) 647-6254
Thomas Brown Quinhagak Part-Time Mechanic/Welder (907) 556-8550
Jacob Rivers Scammon Bay Mechanic/Welder (907) 558-5523
Thomas Julius Toksook Bay Mechanic/Welder (907) 427-7209
Edward Enoch Tuntutuliak Mechanic/Welder (907) 256-2200
Jimmy Inakak Tununak Mechanic/Welder (907) 652-6253
Anchorage
Name Title Phone
Morgen Crow Executive Director (907) 278-5151
Angie Pinsonneault Director of Business Development (907) 278-5151
Nick Souza Deputy Director (907) 644-6535
Bob Marquez M/W Service Coordinator (907) 644-6550
Lenore Fox Executive Coordinator (907) 644-6555
Kristen Romer Administrative Assistant (907) 644-6501
Dora Boyscout Part time Administrative Assistant (907) 644-6502
Arthur Severance Corporate Counsel (907) 644-6551
Nathaniel Betz Community Benefits Manager (907) 644-6517
Lang Van Dommelen Community Information Coordinator (907) 644-6563
Marlene Minnette Program Specialist (907) 644-6537
Marione Evan Program Assistant (907) 644-6527
Gwendolyn Andrew Program Coordinator (907) 644-6513
Florence Kargi Program Coordinator (907) 644-6530
Rachel Ayaprun Program Assistant (907) 644-6526
Timothy Sherman Community Program Specialist (907) 644-6509
Daniel Mainor Human Resources Manager (907) 644-6545
Kimberly Slifer Human Resources Supervisor (907) 644-6538
Ashley Webb HR Specialist Vessels Ops (907) 644-6510
Meloni Morris HRIS Administrator (907) 644-6518
Roxann Paul HR Specialist (907) 644-6507
Nicole Fredrick Procurement & Logistics Manager (907) 644-6505
Lex Sargento Purchasing Manager (907) 644-6514
Leah Middleton Purchasing Assistant (907) 644-6542
Cathleen Jimmie Purchasing Assistant (907) 644-6503
Carolyn George Purchasing Assistant (907) 644-6544
Michelle Drew Finance Manager (907) 644-6552
Fariba Strandberg Controller (907) 644-6553
Mandy Ramsay Financial Analyst (907) 644-6569
Desiree Welcome Senior Specialist - Financial Analysis (907) 644-6536
Georgianna Wheeler Payroll Supervisor (907) 644-6532
Leona Meredith PR Accountant (907) 644-6524
Ledwina Beaver Payroll Lead (907) 644-6570
Sophie Gentz Payroll Specialist (907) 644-6534
Ariel Castillo Financial Accounting Manager (907) 644-6533
Sara Bolin Senior Accountant (907) 644-6564
Mariia Tereshchenko Senior GL Specialist (907) 644-6531
Lisa Guiel In-Region Accounting Manager (907) 644-6522
Gretchen Williams Community Benefits Associate (907) 644-6521
Desiree Kamuyu Bering Sea Accounting Manager (907) 644-6520
Sunhee Hwang AR Specialist (907) 644-6577
Gayla O'Brien AR Specialist (907) 644-6504
Paul Parka Senior AP Lead (907) 644-6511
Theresa Kiokun Senior AP Specialist (907) 644-6566
Linda McKeefery AP Specialist (907) 644-6576
Eric Deakin IT Manager (907) 644-6548
Peter Speaks Network Administrator (907) 644-6528
John Saam Network Engineer (907) 644-6578
Moses Jordan Technology Support Specialist (907) 644-6525
Chad Shavings Facility Maintenance (907) 644-6574
Coastal Alaska Premier Seafoods
Name Title Phone
Mike Coleman General Manager (206) 436-0604
Scott Irwin Port Engineer (206) 436-0304
Lorena Rosenberger Logistics Manager (206) 436-0604
Tatyanna Drakulovic Human Resources Supervisor (206) 436-0604
Sergey Adzhigirey Purchasing Agent (206) 436-0604
Michael Weems Warehouse/Purchasing Clerk (206) 436-0604
Gregory Mohs Safety Manager (206) 436-0604
Lestine Hof Office Assistant (206) 436-0604